Ovce ouessantské (nazývané tiež quessantské) sú najmenším plemenom oviec na svete. Pochádzajú z malého francúzskeho ostrova Ouessant pri pobreží Bretónska, z nehostinného prostredia bez vegetácie, bičovaného vetrom a dažďom. Vďaka tomu sú veľmi nenáročné a odolné.
V krajine pôvodu sa strihajú na kvalitnú vlnu, v našich podmienkach sa najčastejšie využívajú ako nenáročné „živé kosačky“ na udržovanie záhrad či ako domáci maznáčikovia.
Najmenšie ovečky na svete dosahujú v kohútiku maximálne 40 – 45 cm a vážia 12 – 16 kg. Pri baránkoch sa výška pohybuje od 42 do 49 cm a hmotnosť okolo 15 – 22 kg. Barančeky sú charakteristické majestátnymi rohmi muflónieho tvaru; ovečky sú bezrohé alebo majú len výstupky, tzv. gombičky.
Plemeno vzniklo prirodzeným formovaním na ostrove, kde nebola núdza o drsné podnebie a skúpu stravu. Vzniklo tak síce malé, ale veľmi odolné plemeno, ktoré chovali najmä kvôli vlne. Originálna čierna vlna sa nemusela ani farbiť. Postupne z pevniny doviezli na ostrov biele ovce, aby bolo vyšľachtené väčšie plemeno. Preto sa medzi ouessantskými ovcami začali objavovať aj biele, bledohnedé (karamelové), tmavohnedé a šimlové jedince.
Vlna tvorí cca 4,5 – 10 % z celkovej hmotnosti zvierat; pri baranoch po ostrihaní je to 1,2 až 2 kg vlny a pri ovciach 1 až 1,5 kg. V súčasnosti sa pôvodné miniatúrne plemeno chová v menších počtoch vo Francúzsku, Belgicku, Veľkej Británii a najmä v Holandsku. Obľúbili si ho aj chovatelia v susednom Česku a postupne sa práve od nich dostávajú tieto ovečky aj k nám na Slovensko.
Ouessantské ovečky sú vynikajúce „kosačky“ do sadov a na neudržiavané pozemky. Trávu nielenže nezničia, ale bude aj pekne zarovnaná a pohnojená. Pokiaľ majú dostatok potravy a soľný liz, nezvyknú ani obhrýzať stromy. Stačí im nízke oplotenie. Vďaka hustej vlne môžu miniovečky bývať celoročne vonku. Stačí im prístrešok s možnosťou voľného výbehu.
Ich povaha je veľmi mierna a priateľská, baránky sa pri správnej výchove správajú vzorne.